Co, kdy, kde..........

Po půl roční pauze opět výprava za kaprama

Po půl roce jsem vyrazil s jedním z našich zákazníků a kamarádem za kaprama na jezero Borek. Jezero o rozloze 23ha není vůbec jednoduchou vodou. No a pokud na něj přijedeš v době, kdy jsou kapři ve tření, je to o to složitější. 🙉 Aktivita ryb byla velmi nízká, přesto se mi podařilo přelstít čtyři kapry o váze 17,70, 17,92. 13 a 7kg. 😀 Dva kapry jsem vyřízl. Bohužel jeden z nich byl asi 20+. Pomalá, rozvážná jízda, tah jako lokomotiva. Bohužel montáž Ronnie Rig s vel. háčku č. 8 a pop-up 15m byla pravděpodobně dílem zkázy, kapr se vyřízl. 😢 Takže cíl chytit kapra 25+ nebyl splněn, ale což. Alespoň je důvod se na tuto vodu co nejdříve vrátit.

Velikonoční rybaření

Z pátku na sobotu jsem po dlouhé době vyrazil na ryby. Vybral jsem si oblíbený soukromý revír RPETY-HATĚ. No a parádně jsem si zachytal. Každá ulovená ryba byla po zimě ve skvělé kondici. 💪 Celkem to bylo přes dvě desítky ryb, nejtěžší odhadem 13kg. Přijel jsem si pro skalp místního krále, který má 25 kg, ale nepovedlo se. 🤔 Každopádně byl to opět parádní zážitek. 👍 To mi můžete věřit. Jen komu se nedá věřit, tak to jsou meteorologové. V noci mělo být 5°C, ale ouha. Mrzlo, -3°C. ❄☃️ Pod moji pověstnou larisou to byl tak očistec.🙈 Každopádně pokud nevíte kam vyrazit na ryby, tak jeďte sem. Budete spokojeni. 😀

Podzimní rybolov má své kouzlo

Přemýšlím nad myšlením většiny rybářů. Konečně se ochladilo, teplota vody klesá, ryby začínají být hodně aktivní a futrují se na zimu. Od vody zmizeli koupáči a vodáci, všude se hojně vysazují ryby a příroda kouzlí neuvěřitelné barvy. Tedy ideální doba pro ten "pravý" rybolov, kdy můžu chytit nějakou tu trofejní rybu a pokochat se pestrobarevnou podzimní přírodou. Mohu nachytat nejen krásné kapry, ale především dravce jako štiky, candáty, okouny. Většinou však slyším, že už je zima a přeci nepůjdu k vodě. Co bych tam dělal, vždyť už ryby neberou a brzo je tma (ovšem mnoho rybářů chce v létě chytat non-stop). V době, kdy máme funkční prádlo, perfektní oblečení od kalhot po bundy a čepice to trochu nechápu. Kdyby měli třeba lyžaři stejné myšlení jako rybáři, asi by nebylo třeba zasněžování, horská střediska by zela v zimě prázdnotou. No nic, proč dále přemýšlet, alespoň u vody není na podzim tak velký rybářský tlak. Já si od rybařiny raději odpočinu v létě a naše břehy v tomto období přenechám těm, co raději rybaří v plavkách, mažou se opalovacím krémem "ostošest" a nestačí odhánět otravné komáry. :-) Tak Petrův zdar!

3. ročník závodů Baits Cup Rpety-Hatě 2018 a testování výrobků maďarské značky BIG CARP BAITS.

Po roce jsme se vydali na závody na soukromý rybník ve Rpetech-Hatích. Nejsem náruživý závodník, spíše naopak. Kolega je závodnický začátečník a po lnské premiéře se těší. Ne že bych se já netěšil, ale já raději na rybách klid, samotu. Ale závody ve Rpetech mají své kouzlo, přátelskou atmosféru a organizátoři vždy vytvoří perfektní komfort, připraví skvělý gastro servis, takže jdeme do toho.

Tradičně se nám "povedl" los o pořadí losovíní lovných míst. Opět budeme losovat jako poslední. Tedy losovat, počkáme si, co na nás zbude za místo. A je to tady. Losují předposlední a v klobouku jsou dvě lovná místa. Jednička a sedmička. Jednička je můj oblíbený flek, na sedmičce jsem nikdy nebyl. Zafungovala spravedlnost a poprvé okusíme s kolegou sedmičku. Co se komfortu týče, krásné místo, kde má člověk obsolutní klid a poměrně velký sektor. Tato část rybníja je velmi mělká, kde je hloubka od 0.5 m do 1.2 m. Tedy mělčina. Počasí teplé, slunečné a východní vítr. Velký předpoklad, že tu ryby budeme mít. Jediná nevýhoda tohoto místa je, že to máme daleko do "osvěžovny". Avšak je zajištěna donáška občerstvení na lovná místa, takže co více si přát.

Závod byl odstartován a my jsme plni očekávání, jak zafunguje maďarská značka BIG CARP BAITS. Docela odvážné jet na závody s výrobky, které známe pouze z doslechu. Ale protože je tato značka u nás v obchodě nově zastoupená, chceme detailně vědět, co prodáváme. Spokojený zákazník je naším cílem a my mu vždy chceme podat přesné informace. Možná lépe řečeno, předat mu vlastní zkušenosti, které jsou k nezaplacení. Takže do našeho lovného sektoru kobrou putuje první várka krmné boilies Chilli, které je zalité boosterem Red 1 Spicy. Vsadili jsme na ostřejší příchutě, tak uvidíme. Láďa kobruje jak o život, já připravuji první montáže. Vsadili jsme na boilie z řady Undergroud s názvem Non-Stop.

A jak to celé dopadlo?

V pátek jsem zavřel náš obchod o hodinu dříve a rychle se vydal do Rpet. Po příjezdu jsem vysondoval situaci a došel jsem k závěru, že tolik vytoužené lovné místo č. 1 není žádnou výhrou, ba naopak. V posledních dnech došlo k výraznému oteplení a jak bývá zvykem, ryba okamžitě vyplouvá do teplejších vod. Ten, kdo zná sportovní revír Rpety-Hatě ví, jak to tam chodí. Ryba se k naší smůle "odstěhovala" na druhou stranu rybníka, tedy najednou bylo nejvíce atraktivní lovné místo č. 7. Teorie byla v praxi rázem potvrzena, v době mého příjezdu měl tým na tomto místě uloveno přes 50 kg ryb. Soupeři na místech 6, 5, 4 už také měli něco pochytáno, hlavně je drželi jeseteři. Ti se k nám na jedničku v podstatě nedostali a naše naplánovaná taktika, že půjdeme po "jesících" se náhle rozplynula. A i můj sen, že Láďa bude mít do mého příjezdu 4 kousky se nenaplnil. Láďa bojoval, leč nepodařilo se mu probojovat k rybám bodovaným. Na svém kontě měl několik nebodovaných kapříků. Takže jsme se rozhodli, že se pokusíme vyselektovat kapry velké a tomu podřídili naši taktiku a návnady. Pořádně jsme si rozkrmili naše vytipovaná lovná místa a čekali jsme na odpověď místních mazáků. Jak to tak chodí, vše chce svůj čas a trpělivost. První bodovaná ryba nám přišla až těsně před páteční půlnocí, body zařídil Láďa. Paráda. Plni očekávání jsme se těšili na další noční body, ale nic. :-(  A ani sobotní ráno nenaznačovalo výraznou změnu. V poledne jsme byli stále na jedné bodované rybě a pouze jsme tahali kapříky nebodované. K naší smůle jsem já měl tři šupíky, s váhou 3,92, 3,88 a 3,96 kg a Láďa 3,78 a 3,89 kg. Po obědě jsem zaznamenal na mém pravém prutu velmi nesmělé náznaky záběru a v době kdy se swinger začal přibližovat prutu jsem lehce prut zvedl a najednou pocítil ránu. Okamžitě jsem tušil, že máme rybu bodovanou a že bude okolo 10 kg. Předpoklad se po zvážení naplnil. Krásný šupík a 12,32 kg. V tuto chvíli to byl nejtěžší ulovený kapr závodu. A když předběhnu, tak to vydrželo až do konce závodu. Tato ryba nás posunula z posledního místa na místo čtvrté a nálada byla hned veselejší. Začali jsme věřit, že se objeví i další místní krasavci s váhou okolo 10 kg. Nahrával tomu i fakt, že naši sousedi na místě č. 2 šli primárně po jeseterech a své pruty nahazovali do 30 m od břehu. Tím jsme nebyli zavřeni na protějším břehu a cílené vnadění v těchto místech přínášelo výsledky. Do sobotní půlnoci jsem z tohoto místa přidal kapry o váze 8,99, 9,52, 10,71, 8,88 a 7,50 kg. Láďa přidal dalšího "špígláka" s váhou 6,40 kg a rázem jsme se dostali na celkové druhé místo. V této době se mi podařil i jeden husarský kousek. Na plovku s příchutí pampeliška přišel krásný candát. Více jak 90 cm a 6 kg. Následoval telefonát rozhodčím. Sdělení, že candát není bodovaný nás nepotěšil, ale pravidla byla daná.

Na naše úspěchy však zareagoval sousední tým. V polovině závodu se u nich vystřídal jeden člen týmu, údajně ze zdravotních důvodů, a změnil taktiku. Začali nahazovat dle naší taktiky a stalo se to, co jsem očekával. Najednou jsme byli "zavřeni" a naše taktika vzala za své. No nic. Řekli jsme si, že se s tím musíme poprat. Ale ať jsme dělali co jsme dělali, úspěch nepřicházel. V noci jsem udělal pouze dva nebodované kapříky, jeden měl smolných 3,87 kg. Nedělní ráno nezačalo ideálně. Vlastní blbostí jsem vyřízl dle odhadu kapra o váze 10 kg. S odstupem času vím, že tato chyba byla fatální. Do závěru závodu jsme s Láďou již nepřidali žádnou bodovanou rybu, pochytali jsme snad dalších 30 kapříků s váhou 2-3 kg. A tak jsme vlastně náš těžce vydřený náskok bránili. No bránili. Čekali jsme, jak se povede soupeřům. Ještě půl hodiny před koncem závodu jsme byli stále na druhém místě. Leč před jedním týmem o pouhých 40 dkg a před dalším o 3,5 kg. Bylo jasné, že rozhodne jedna ryba. A stalo se. Půl hodiny před koncem hlásí z lovného místa č. 4 jesetera o váze přes 10 kg. Klesáme na místo třetí. A čtvrt hodiny před koncem přichází úspěch u našich sousedů. Mají kapra něco málo přes 7 kg. A je to. Máme "bramborovou" placku a do konce závodu zbývá 10 min. Příchází poslední čtyři náhozy. Ale to bylo poslední, co jsme udělali.

A tak náš společný závod skončil čtvrtým místem. Úspěch či neúspěch? Bezprostředně po závodu velké zklamání. S odstupem pár hodin to bereme tak, že do posledních chvil jsme bojovali o druhé místo a že jsme přispěli k dramatičnosti skvělého závodu. Navíc jsme byli "nováčci" a já musím smeknout, jak se se vším popasoval Láďa. Byl to jeho první závod a kaprařinu jako takovou, navíc v závodním pojetí, poznal poprvé. Předvedl výborný výkon a je mi líto, že nevytáhl většího kapra. Za odvedenou práci by si ho zasloužil. Takže naše konečné zhodnocení zní takto: SPOKOJENOST. Vybojovali jsme tři unikáty. Chytili jsme jako jediní trofejního candáta, máme na svém kontě největšího kapra závodu a jako jediný tým jsme měli v úlovkovém samé kapry. Z našeho lovného místa jsme vytěžili maximum, i když jsme udělali i několik chyb. Ty však k životu patří.  Velká gratulace patří vítězům, čest poraženým.

Obrovské poděkování patří organizátorům závodu. Iva Hasmanová, Vašek Moutelík a celý jejich tým spolupracovníků odvedl skvělou práci. Všichni jsme se cítili jako v bavlnce, servis byl na vynikající úrovni. Skvělá gastronomie, skvělé zázemí. Co víc si přát.

A ještě dovětek k zázemí. Veškeré nové terénní úpravy jsou realizovány s detailem pro pohodlí rybáře. Kdo ještě na tomto revíru nebyl, vřele doporučuji. Sportovní revír Rpety-Hatě, to je místo pro krásný rybolov a relax pro celou rodinu!

A MÁME VYLOSOVÁNO!!!

Co myslíte, jak to dopadlo? Skoro se mi chce napsat "červená knihovna", hadr. Ano, máte pravdu. Láďa vylosoval lovné místo č. 1!!! No, nevím, jestli vylosoval, ale je to tak. Jak na závodech bývá zvykem, napřed se losuje pořadí losování, pak lovné místo. Láďa nezačal nejlépe, vylosoval si číslo 7. :-( Tedy bylo jasné, že v našem případě nepůjde o losování, že vlastně naše lovné místo na nás tak trochu zbyde. A ač je to k nevíře, na Láďu zbylo číslo 1. Tedy flek, který je asi nejlepší a pokud nám to půjde, budeme tahat hlavně jesetery. A kromě toho, je to místo, ze kterého je to nejblíže do osvěžovny. :-)

Takže Láďo, bojuj a jak je vidět, můj sen se již z části naplnil. Takže než přijedu, ať vedeme o parník.